Amitaba - Buddyzm : Dharma : Nirwana 

Homeebook Mantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieMantraŚwięta buddyjskiePolecane książki FAQKontakt

 

29 grudnia 2011

 

Szczęśliwego Nowego Roku

Obyście osiągneli jak najszybciej cel Buddyjskiej Ścieżki - stan oświecenia Buddhy. Dla dobra wszystkich odczuwających istot.

 

Od 10 stycznia 2012 roku Wspólnota Buddyjska Triratna zaprasza na cykl wykładów dla początkujących (i nie tylko) "(Chyba) najczęstsze nieporozumienia na temat buddyzmu" 

 

"Na tych wykładach będących początkiem cyklu, który będziemy kontyuować przez cały rok 2012, zajmiemy się często słyszanymi, a nie do końca (albo w ogóle nie) oddającymi istotę buddyzmu stwierdzeniami typu: ,,buddyzm mówi, że wystarczy być tu i teraz”, ,,mój kot też medytuje”, ,,wszystko, co ci się przydarza, to twoja karma” czy ,,buddyzm mówi, że odrodzisz się jako kamień albo żaba”. Te wykłady dadzą nam pojęcie o uważności, współczuciu, a także karmie i etyce buddyjskiej. Nadają się zarówno dla całkowitych początkujących, którzy chcą poznać buddyzm, jak i osób już zaznajomionych z nim czy praktykujących. Po wykładach 10 i 17 stycznia czas na pytania i (miejmy nadzieję - żywą) dyskusję"  

Więcej informacji na stronach Wspólnoty Buddyjskiej Triratna

 

Jeśli ktoś mieszka w Szczecinie lub po prostu może i chce przyjść do świątyni Sanboin w Szczecinie, to może uczestniczyć w praktykach  i ceremoniach związanych z Nowym Rokiem. Między innymi: Zazen, nauki, ceremonia herbaty, Ceremonia Nowego Roku... 

Wszystkie praktyki i ceremonie są otwarte. Więcej na stronach mahajana.net

 

 

19 grudnia 2011

 

Święta u buddysty oraz Dzień Ryby

 

Nie kupuj żywych karpii  - przedświąteczna akcja Klubu GaiNo cóż, zazwyczaj jest tak, że jeden jest za, inny przeciw, a jeszcze inny się uśmiecha. Generalnie nie ma żadnego zakazu, ani nawet sugestii, czy buddysta POWIENIEN lub NIE POWINIEN obchodzić chrześcijańskie (w uproszczeniu) święto Bożego Narodzenia. Wolny, dorosły człowiek ma wybór i cokolwiek zrobi, jeśli tylko jego działanie nie wynika z nadmiernego lgnięcia lub nadmiernej złości do owego święta, to będzie OK. Ani nastawienie „na złość chrześcijanom”, ani rzucanie się w kołowrót zakupów świątecznych dla własnej przyjemności zapewne nie jest buddyjską postawą, ale już czynienie w tym dniu przyjemności rodzinie i znajomym obchodzącym święto jest na pewno bardzo buddyjskie. Jeśli trzeba, to buddysta ubiera choinkę, robi prezenty swym dzieciom i przyjmuje zaproszenie od rodziców. Wszystko z myślą o szczęściu innych. 
Z myślą o szczęściu i z współczuciem dla wszystkich odczuwających istot oczywiście nie kupujemy świątecznego karpia lub, jeśli musimy, (bo mamusia lub żona nie daje się przekonać) to kupujemy go z lodu. Nigdy żywego.

 


Najlepiej jednak… DAJ KARPIOWI ŚWIĘTY SPOKÓJ!

 

Jeszcze lepiej przyłącz się do akcji mających na celu uświadamianie ludziom, że ryba nie jest rzeczą i podobnie, jak w przypadku innych zwierząt nie może być obiektem ludzkiego okrucieństwa (jak sądzę wynikającego w większej części z bezmyślności).

20 grudnia - DZIEŃ RYBY (Empatia) Jeszcze żywy KARP (Klub Gaja)

 

OBY WSZYSTKIE ISTOTY BYŁY SZCZĘŚLIWE.

 

Związek Buddystów Zen "Bodhidharma" zaprasza na Sylwester Zen i Ceremonię Noworoczną 

 

Sylwester Zen 2011 z ZBZ Bodhidharma

 

Więcej na stronie ZBZ Bodhidharma

 

8 grudnia 2011

 

Dzisiaj Dzień Oświecenia Buddy według tradycji Zen

 

Oświecenie Buddhy.

W miejscu znanym dzisiaj jako Bodh Gaja, Książę Siddhartha Gautama usiadł do medytacji pod wielkim, rozłożystym drzewem. Uczynił to z silnym postanowieniem, że musi osiągnąć cel, którego szukał już od tylu lat bezskutecznie.
Dzień czy noc, słońce czy deszcz, nie zważał na nic.
Medytował.
Siedząc nieruchomo przez wiele dni walczył z pokusami i strasznymi wizjami wyłaniającymi się gdzieś z podświadomości, wreszcie pozbył się ich wszystkich. W całkowitym spokoju wolny od wszelkich myśli i pokus dotarł do najgłębszego zakątka swego umysłu, do centrum wszechświata wolnego od wszelkich koncepcji „ja”, „ty”, dobre, złe...
Zwyciężył samego siebie.
Gdy tak siedział pod drzewem w stanie całkowitej jedności z wszechświatem do jego oczu dotarły promienie wschodzącej gwiazdy zarannej i wtedy...
Doznał Wielkiego, Całkowitego Oświecenia (Anuttara Samjak Sambodhi), poznał Prawdę Absolutną i już wiedział jak można pomóc odczuwającym istotom... Nie istniała już żadna różnica między nim, a resztą owych istot. 

 

Portal Mahajana.net udostępnił następny tekst przetłumaczony w ramach projektu Tłumaczenia Tekstów Dharmy - Kumarajiva.

Tekst ten to: "Życie i śmierć" Dōgena Kigena. ( Kopia lokalna tekstu w pliku PDF)

 

27 listopada 2011

 

Film Tybetański na Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+

 

Będzie to reżyserski debiut operatora Sonthara Gala, jednego z przedstawicieli pierwszej generacji tybetańskich filmowców, realizujących filmy w ojczystym języku. Słoneczny trakt (The Sun Beaten Path), to przepełniony duchowością film drogi z zachwycającymi zdjęciami tybetańskich krajobrazów.

Więcej o filmie

 

Film Tybetański - Słoneczny trakt.

 

AKCJA "Szlachetna paczka od buddystów"

 

MISJA BUDDYJSKA "TRZY SCHRONIENIA" w Polsce Ośrodek misyjny w Poznaniu organizuje zbiórkę pieniędzy na tzw. Szlachetną paczkę dla potrzebującej rodziny. Tym razem jest to samotny ojciec z piątką dzieci. 

I co? Chyba buddystów nie trzeba zachęcać do szlachetności?

Więcej informacji

 

www.szlachetnapaczka.pl 

 

15 listopada 2011

 

Fizyka i Buddyzm

 

Jak rzeczywista jest rzeczywistość? Czy umiecie się dziwić? Wszystko naokoło jest takie zwyczajne, czy aby na pewno?

Za linkami kryją się krótkie filmiki o niektórych prawdach (teoriach) fizycznych dotyczących materii. W takim zestawieniu wydają się bardzo buddyjskie. Oczywiście na tego typu filmy patrzy się "z przymrużeniem oka", ale mimo wszystko dają trochę do myślenia. Film 1: "Buddyzm a nauka" i drugi trochę obszerniejszy "Kwantowa apokalipsa"

 

 

Lama Ole w Sopocie

 

Lama Ole Nydahl - kurs buddyjski. Sopot 2011

"Wolność umysłu"
Lama Ole Nydahl - kurs buddyjski

17-18.12.2011, Hala Stulecia, ul. Goyki 7, Sopot

 

„Żadna religia nie jest ważniejsza niż ludzkie szczęście”.
Między innymi takiej nauki 2,5 tys. lat temu udzielił historyczny Budda Siakjamuni, przekazując swoim uczniom ogromną ilość wiedzy na temat sposobu w jaki funkcjonuje umysł. Buddyzm jest wolną od dogmatów nauką o tym, w jaki sposób każdy może rozwijać potencjał drzemiący w umyśle. Lama Ole w  przejrzysty, jasny i zrozumiały dla ludzi na zachodzie sposób opowiada o metodach i naukach, które zostawił historyczny Budda. Nauki te szczególnie dziś, w dobie niespotykanego dotychczas rozwoju techniki i cywilizacji wydają się być szczególnie aktualne. Buddyzm jest religią doświadczenia i Budda radził swoim uczniom aby w przypadku, gdy odkrycia naukowe stoją w sprzeczności z jego religią zawsze zaufać nauce. Ciekawe jest to, że jak do tej pory współczesna nauka, szczególnie fizyka, potwierdza buddyjski pogląd na świat. Być może dlatego właśnie Albert Einstein powiedział kiedyś, że to buddyzm będzie religią przyszłości.

Lama Ole Nydahl był pierwszym osobistym zachodnim uczniem XVI Gyalwa Karmapy, wielkiego mistrza medytacji i jednocześnie głowy szkoły Karma Kagyu tybetańskiego buddyzmu Diamentowej Drogi. Na jego prośbę w latach 70-tych powrócił z Azji do Europy, żeby zainteresowanym opowiadać o istocie nauk Buddy. Od tego czasu założył ponad 600 ośrodków i grup medytacyjnych na całym świecie, od Londynu po Władywostok i od Ameryki Północnej po Nową Zelandie.

Lama Ole jest autorem wielu książek, podróżuje przez 360 dni w roku, będąc dla swoich uczniów żywym przykładem słów Karmapy, że „jeśli chcielibyśmy streścić nauki Buddy do jednego zdania, to powiedzielibyśmy, że buddyzm jest nauką o wielkiej miłości i współczuciu”.


02 listopada 2011

 

Festiwal Kultury Buddyjskiej "Przestrzeń Umysłu" od 4 do 20 listopada Bytom-Katowice-Gliwice

Festiwal Buddyjski Przestrzeń Umysłu
Na Festiwal zaprasza Fundacja Stupa House (www.fsh.pl)

W czasie kolejnych odsłon Festiwalu w trzech śląskich miastach, będziemy przedstawiać historię "podróży" nauk i kultury buddyjskiej ze Wschodu na Zachód. 
W Bytomiu dowiemy się jak narodziła się kultura buddyjska i buddyzm, w Katowicach, jak ta wiedza trafiła z Tybetu do świata zachodniego, a w Gliwicach, jak rozprzestrzeniła się i rozwija do dziś w krajach Zachodu, w tym w Polsce.
W ciągu ponad dwóch tygodni trwania ŚFKB wszyscy zainteresowani bliższym spotkaniem z buddyjskimi naukami, sztuką i praktyką, będą mogli wziąć udział w kilkunastu wykładach wyjaśniających buddyjski pogląd i metody pracy z umysłem, obejrzeć cztery duże wystawy i projekcje filmów o tematyce buddyjskiej. Więcej na stronie
www.przestrzenumyslu.pl

Terminy festiwalu w innych miastach znajdziesz na wyżej wymienionej stronie www.

 

01 listopada 2011

 

Klęska głodu w rogu Afryki. Akcja humanitarna UNICEF

 

 

Głodna Tygrysica i inne bajki buddyjskie. Audiobook

 

Głodna Tygrysica - Rafe MartinWół Wielka Pociecha, Król Dobroci, Złoty Gąsior, Ofiarny Zając, Mądra Przepiórka, Przepiórka i Sokół, Małpa i Krokodyl, Dzielna Papużka, Łania, Myśliwy i Wielki Jeleń, Król Węży, Głodna Tygrysica i inne. 

"Głodna Tygrysica" dostępna jest w wersji audio nieodpłatnie dzięki hojności Autora oraz lektorów, którzy nie pobrali wynagrodzenia i wyrazili zgodę na taką formę dystrybucji. W wersji drukowanej książkę tę wydało wydawnictwo ELAY (www.elay.media.pl) w kooperacji z ZBZ Bodhidharma (www.bodhidharma.isn.pl). Dostępna jest w księgarni buddyjskiej www.pomaranczowa108.pl 

 

Dżataki, często zwane bajkami buddyjskimi,uznane zostały z biegiem czasu za przekazywane przez tradycję ustną pouczenia samego Buddy, który opisał w nich swoje przeszłe wcielenia, kiedy odradzał się jako zwierzę, człowiek, bóg albo duch. To właśnie czynione w tym długim łańcuchu wcieleń wysiłki w sferze etycznej i duchowej w końcu doprowadziły go do Przebudzenia, otwierając na oścież bramy mądrości i współczucia. Inne zbiory, jak napisana w sanskrycie "Dżatakamala" (Girlanda Dżatak) autorstwa Aryasury, uwypuklają przede wszystkim takie wartości, jak współczucie i ofiarność. Dziś uważane są za kluczowy element tradycji buddyjskiej i stanowią pochwałę szlachetnego życia.

 

26 października 2011

 

Warto zobaczyć 

 

Film: Trylogia Buddyjska (PL) 

 

Podobno najlepszy film dokumentalny o buddyzmie tybetańskim. Ukazuje ciągłość starożytnej kultury Tybetu. Złożony z trzech części - od portretu Dalajlamy, duchowego i świeckiego przywódcy Tybetańczyków, do ukazania mistycznego świata życia klasztornego - zabiera widza w intymną podróż głęboko do serca kultury buddyjskiej. Realizowany przez cztery lata w Nepalu i Indiach stwarza niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się zdumiewającej sile przetrwania tej starożytnej kultury religijnej. Przejdź do filmu (cz I. /3 Dalajlama, Klasztory i Lud )

 

Buddyzm na Zachodzie. Film dokumentalny. PLANETE

 

Film dokumentalny "Buddyzm na Zachodzie"


dokument, USA, 2003, 57 min. Reżyser: John Halpern. Kanał PLANETE
najbliższe emisje: niedziela 6.11, 18:45 środa 9.11, 15:55 

"Co jest przyczyną tak wielkiej popularności buddyzmu na Zachodzie? Jedna z teorii mówi, że choć mamy dostęp do wszelkich możliwych dóbr materialnych, wciąż czegoś nam brakuje. Buddyzm kojarzy się z równowagą i umiarkowaniem, stawia na głębokie doświadczenie, wiedzę i wyzbycie się negatywnych emocji. Zakłada współczucie i zrozumienie drugiego człowieka. Wyprowadza ludzi z zaułka, w który zapędził ich egzystencjalizm i nihilizm." www.planete.pl/dokument-buddyzm-na-zachodzie_13831

 

Praktyka, medytacja

 

Wspólnota Buddyjska Triratna zaprasza na Kurs medytacji w Warszawie w sobotę 12 listopada 2011r
- ranne wprowadzenie do medytacji dla początkujących
- popołudniowe warsztaty z medytacji pt: 5 przeszkód w medytacji i jak sobie z nimi radzić?
www.buddyzm.info.pl

 

Humor Zen

Wędrowało sobie dwóch mistrzów Zen. W pewnym momencie doszli nad brzeg szerokiej rzeki. Jeden z nich zakasał szatę i korzystając ze swoich nadprzyrodzonych zdolności zaczął iść po powierzchni wody. Na to drugi zawołał: "nie szpanuj, tam jest łódka!"

 

Cytat

 

Światło słońca jest zielenią liści

Zieleń liści jest światłem słońca

Światło słońca nie jest różne od zieleni liści

Żieleń liści nie jest różna od światła słońca

To samo dotyczy wszelkich kształtów i kolorów

 

"Słońce moim sercem" Thich Nhat Hanh, Jacek Santorski&Co  2008 Seria Zen

Wydawałoby się, że to twierdzenie fizyczne, a to Thich sparafrazował Sutrę Serca.

 

 

20 października 2011

 

Japońskie drzeworyty na wystawie Utagawa Kuniyoshi. W świecie legend i fantazji
 

Kapłan Nichiren brnący w śniegu

Obrazek 1. Kapłan Nichiren brnący w śniegu w czasie swego wygnania w wiosce Tsukahara na wyspie Sado / Sadojima; Z serii: Z życia Wielkiego Świętego / Koso go-ichidai ryaku zu; Oryginał ok.1835–1836 (odbitka późniejsza)
 

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji 150 rocznicy śmierci Utagawy Kuniyoshiego (1797–1861), japońskiego artysty nurtu ukiyo-e. Honorowym patronem wystawy jest Ambasada Japonii w Polsce.
Celem wystawy jest przedstawienie twórczości jednego z najznakomitszych artystów drzeworytu na podstawie kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Obecnie zbiór pochodzący z daru Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego zawiera ponad 260 drzeworytów oraz wydawnictwa albumowe. W Kamienicy Szołayskich pokazanych zostanie około 100 prac.

Prace można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie - Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich, ul. Szczepańska 11 w dniach 21 października 2011 - 15 stycznia 2012

Więcej

 

Buddyjskie kalendarze na 2012 rok

 

Buddyjski kalendarz z Dalajlamą na 2012 rok Kalendarz Zen na 2012 rok

Można je kupić w Buddyjskim Sklepiku Zen (sklepzen.blogspot.com) Kalendarze mają wymiary 30x30 cm. /Po rozłożeniu 30cm szeroki x 60cm wysoki/. Zawierają 12 przepięknych zdjęć po jednym na każdy miesiąc. Posiadają opisy dni w 8 językach, wyszczególnione są również międzynarodowe dni wolne od pracy /w tym polskie/. W sklepiku jest około 10 wzorów kalendarzy.

 

Dowcipna interpretacja w stylu Zen starego "kawału" o policjancie i papudze :)

 

W pewnym sklepie zoologicznym na wystawie stała klatka z papugą. Pewnego razu przeszedł obok niej policjant.
- Hej, niebieski! - usłyszał.
Odwrócił się, ale za nim nie było nikogo.
- Jesteś głupi! - wrzasnęła papuga.
Policjant wzruszył ramionami i odszedł. Ale za jakiś czas znowu przechodził obok tej wystawy.
- Hej, niebieski! - usłyszał. - Jesteś głupi!
Policjant się bardzo zdenerwował. Wpadł do sklepu i zagroził właścicielowi, że jeśli sytuacja się powtórzy, to odpowie on za obrazę urzędnika państwowego.
Następnego dnia policjant specjalnie przeszedł przed wystawą.
- Hej, niebieski! - usłyszał.
Odwrócił się i spojrzał na papugę wyczekująco.
- Ty już rozumiesz! - wrzasnęło ptaszysko.

 

 

24 września 2011

 

Dni Dzogczen we Wrocławiu

 

Wspólnota Dzogczen w Polsce zaprasza do Wrocławia na Dni poświęcone naukom dzogczen.
W dniach 8-9 października 2011 roku odbędzie się: 
Wykład otwarty pt.: „Nauki dzogczen na tle buddyzmu tybetańskiego”
Pokaz Jantra Jogi (Tybetańskiej jogi ruchu)
Pokaz Tańca Wadźry

Nie zabraknie również imprez integracyjnych.

 

Więcej na stronach Wspólnoty Dzogczen lub w poniższych ulotkach. (kliknij na obrazkach by pobrać dokumenty w formacie pdf)

 

Dni Dzogczen we Wrocławiu  Nauki Dzogczen, Wykład, Joga, Taniec


 


Buddyzm : Dharma : Nirwana  - banner na Twoją stronę


Linki sponsorowane: Biuro rachunkowe - księgowość dla firm