Amitaba - Buddyzm : Dharma : Nirwana

Homeebook Mantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieMantraŚwięta buddyjskiePolecane książki FAQKontakt

 

 

Czy buddysta musi być wegetarianinem ?

Powrót do FAQ 

 

Budda jadł wszystko, czym został poczęstowany. No cóż, ale to był Budda, On jadł wszystko z czystym umysłem nie w celu zaspokajania swych zachcianek. W jedzeniu lub nie jedzeniu mięsa chodzi o nastawienie umysłu, jak zresztą przy spożywaniu innych pokarmów. Jeśli jesteśmy buddystami i ślubujemy wyzwalać wszystkie istoty, to raczej nie powinniśmy przyczyniać się do ich cierpienia. Bodhisattwa szanuje i współczuje  wszystkim istotom, a do ideału Bodhisattwy mamy dążyć. Nawet jeśli nie mamy w umyśle naturalnego współczucia dla innych żywych istot to powinniśmy je w sobie wzbudzać w co wpisuje się nie jedzenie mięsa lub przynajmniej ograniczanie jego spożycia. Na początek można wyznaczyć sobie dni pamięci o zwierzątkach i przynajmniej w tych dniach nie jeść mięsa. Tak więc nie jedzenie mięsa można potraktować jak buddyjskie ćwiczenie współczucia. 

Innym aspektem jest fakt, który już powinien być znany ludziom świadomym - Chodzi o produkcję mięsa. Nazwałem to w sposób bardzo poprawny politycznie, ale generalnie chodzi o zdehumanizowaną produkcję (nadprodukcję) żywych odczuwających istot i ich późniejsze masowe mordowanie. Jedząc bezmyślnie mięso, jedząc dla przyjemności popieramy ten makabryczny proceder. 

Generalnie nie należy jeść mięsa jeśli mamy na myśli tylko zaspokajanie własnych kubków smakowych. Jeśli jednak ktoś bardzo potrzebuje (kilka powodów można znaleźć), to może go spożywać i nie powinien się tym zadręczać. Źle jednak było by jeść mięso zwierząt zabitych własnoręcznie, lub specjalnie dla nas, chyba, że naprawdę nie ma innego pożywienia, co w naszym zachodnim świecie raczej nie powinno się zdarzyć. Najważniejsze, by każdy posiłek przygotowywany był i spożywany z szacunkiem dla istot (roślin też) które oddały nam swoje ciała, po to, byśmy my mogli żyć. To właśnie nazywa się odpowiednim stanem umysłu. 
Dobrze jest spróbować zostać wegetarianinem, może okazać się, że to coś dla nas. Aspekty zdrowotne również w tym przypadku powinny być pozytywne. Pamiętajmy, że wszystko jest tylko grą umysłu i że to umysł jest najważniejszy, ale z tego powodu nie można popadać w skrajności i np. brać dosłownie słów Sarahy - " Jedz mięso i bądź szalony " Ktoś, kto tym właśnie usprawiedliwia swoje mięsożerstwo jest nie dość, że głupi, to jeszcze zakłamany.

Szanujmy wszystkie istoty.

  


 

 


Buddyzm