Amitaba - Buddyzm : Dharma : Nirwana

Homeebook Mantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieMantraŚwięta buddyjskiePolecane książki FAQŚlubowania Amitaby

 

 

Co to jest reinkarnacja i jak ją rozumieć ?

Powrót do FAQ 

 

Na pewno nie jest to wędrówka naszego ja (czy też duszy bo tak ją większość ludzi postrzega), takiego, jakim go teraz odczuwamy z ciała do ciała. Ja istnieje tylko chwilowo we współzależności z otaczającym światem i znika w chwili gdy znikają owe zależności czyli ciało, zmysły i co za tym idzie otaczający nas świat. 

Przez całe życie zbieramy w swej świadomości i podświadomości różne doświadczenia, najsilniejsze z nich tworzą szkielet nowej egzystencji, są niejako ziarnami z których wyrośnie nowe "ja". Oczywiście to będzie całkiem nowa istota bez dostępu do pamięci o poprzednim życiu. Ta istota będzie miała najsilniejsze nasze cechy, będzie przeżywała to, co teraz zasiejemy, otrzyma ciało, takie, na jakie teraz zapracujemy. W tym ciele będzie taka sama świadomość, jaką posiadamy teraz (Pisząc świadomość mam na myśli czyste postrzeganie, nie to, co zgromadziliśmy w umyśle i przez co postrzegamy świat) tylko wrażenia będą całkiem nowe, "ego" będzie budowało się od nowa. Więcej na ten temat znajduje się w rozdziale "Reinkarnacja"

  

 


Buddyzm