Amitaba - Buddyzm : Dharma : Nirwana

Homeebook Mantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieMantraŚwięta buddyjskiePolecane książki FAQŚlubowania Amitaby

 

 

Dlaczego czas nagle zaczyna biec szybciej ?

Powrót do FAQ 

 

To objaw przepełnienia umysłu, ciągłej gonitwy za myślami, pragnieniami, przeładowanie obowiązkami – jeszcze to trzeba zrobić, tamto załatwić itd. Umysł jest przepełniony myślami, pragnieniami, przywiązaniem, strachem, brakuje w nim przestrzeni takiej, jak dawniej gdy byliśmy dziećmi. Dodatkowo kręcąc się w kołowrocie codziennych obowiązków pewne rzeczy nam spowszedniały, nie zauważamy wielu aspektów wypełniających życie. Skoro ich nie zauważamy, to nasze przeżycia są jakby uboższe, krótsze. Podam przykład: Powiedzmy idziemy do pracy przez miasto, droga jest nam znana, więc nie interesujemy się nią zbytnio, zatapiamy się we własnych myślach i... okazuje się, że czas przeznaczony na dojście minął bardzo szybko. Sami wycięliśmy kawałek życia goniąc za niekończącymi się myślami.
W przywróceniu normalnego biegu czasu bardzo pomaga medytacja i uważność. Medytacja pomaga wyciszyć część niepotrzebnych myśli, a uważność daje nam zdolność postrzegania o odczuwania wszystkiego, co się wydarza, tego, co kiedyś było pomijane, wycinane z życia.
Dzięki praktyce buddyjskiej zaczynamy na nowo zauważać świat i życie, jako świeże i ciekawe wydarzenie, pojawia się też więcej spokoju i więcej przestrzeni w umyśle, jednocześnie znika też strach przed brakiem czasu.
Czas określany fizycznie, naukowo to nie to samo, co odczuwanie czasu – Ten aspekt jest czysto subiektywny i każdy może postrzegać go inaczej. Postrzeganie można zmienić, a zmiana odbije się też pozytywnie na wpływie jaki ma czas na nasze ciało. Nauka potwierdza, że to co mamy w umyśle, jak postrzegamy, myślimy, nasze nastawienie i ogólnie mówiąc nasz umysł ma ogromny wpływ na nasze ciało, na jego stan i stan zdrowia. Mogę więc śmiało stwierdzić, że praktyka buddyjska wydłuża nasze fizyczne istnienie.

 


 

 


Buddyzm