Amitaba - Buddyzm : Dharma : Nirwana 

Strona głównaebook Wprowadzenie do buddyzmuTeksty buddyjskieMedytacjeMantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieListy dyskusyjneMantraKoany zenŚwięta buddyjskieBuddyzm KatowicePolecane książki FAQGaleriaBlogKontakt

 

 

Jak widzieć wszystko na czystym poziomie ?

Powrót do FAQ 

 

Przypomina mi się pewna historyjka o doświadczeniu z mnichami buddyjskimi którym pokazano pewien szczególnie odrażający obraz. Otóż ci mnisi znaleźli na nim jeden, malutki pozytywny punkt, może był to mały kwiatuszek, może promień słońca, nie wiem, w każdym razie wpatrywali się w niego z zadowoleniem. Obraz już nie był paskudny, bo patrzeli na niego poprzez właśnie ten jeden mały, pozytywny punkt.
Stykając się ze światem zewnętrznym pamiętaj, że to, jak go odbierasz zależy tylko i wyłącznie od tego, co masz w umyśle. To twój umysł nadaje znaczenia negatywne i pozytywne wszystkiemu, co cię otacza. Nic nie jest samo z siebie czarne lub białe, nawet śnieżnobiała kartka papieru nie jest tak naprawdę biała, zależy w jakim świetle ją oglądasz i pod warunkiem, że widzisz to światło, a nie tylko swoje nawykowe wyobrażenie białej kartki.
Masz paskudnego szefa? Może jednak jest w nim coś interesującego i miłego, popatrz dokładnie, a może odezwiesz się do niego w inny sposób, sam/sama wykonasz miły gest. Może okazać się, że szef jest całkiem znośną lub nawet sympatyczną osobą. Może jeszcze inaczej, zastanów się czy z Tobą wszystko jest w porządku.
Tak naprawdę świat jest wspaniały, interesujący i piękny, a wszystko zależy od tego, co chcesz dostrzec. Ładuj do umysłu to, co pozytywne, a po pewnym czasie wszystko będzie piękne i czyste.

 


 

 


Buddyzm