Amitaba - Buddyzm : Dharma : NirwanaStrona głównaebook Wprowadzenie do buddyzmuTeksty buddyjskieMedytacjeMantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieListy dyskusyjneMantraKoany zenŚwięta buddyjskieBuddyzm KatowicePolecane książki FAQGaleriaBlogKontakt

 

Kilka faktów XXI wieku

 Człowiek to brzmi dumnie ?

 • Prawie połowa mieszkańców Ziemi - blisko trzy miliardy ludzi - stara się przetrwać za dwa dolary dziennie 

 • Produkt Krajowy Brutto czterdziestu ośmiu najbiedniejszych krajów świata to MNIEJ niż majątek trzech najbogatszych ludzi świata.(W Polsce też istnieją ludzie, którzy zarabiają po 400 000 złotych miesięcznie)

 • 20% mieszkańców tzw. krajów rozwiniętych, konsumuje 86% dóbr światowych

 • Na świecie co rok umiera z głodu 30 milionów osób. Porównajmy - w ciągu pięciu lat druga wojna światowa spowodowała śmierć 50 milionów. Teraz w ciągu pięciu lat umiera z głodu trzy razy więcej - 150 milionów

 • Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie produkuje się obecnie ilość pokarmu roślinnego, którym można byłoby wyżywić nie 6 ale 17 miliardów ludzi.

 • Dziesiątki milionów osób - w tym 11 milionów to dzieci do lat pięciu - umierają co rok z powodu uleczalnych chorób lub takich, którym można zapobiec. 

 • "Według Narodów Zjednoczonych, aby zaspokoić podstawowe potrzeby (wyżywienie, wodę pitną, oświatę, ochronę zdrowia) całej ludności kuli ziemskiej, wystarczyłoby pobrać z 225 największych fortun świata mniej niż 4% skupionego przez nie bogactwa"

 • "Powszechne zaspokojenie potrzeb sanitarnych i żywnościowych kosztowałoby tylko 13 miliardów dolarów - a więc zaledwie tyle, ile mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wydają w ciągu roku na perfumy." (1)

 • Na to, aby wszystkie dzieci mogły chodzić do szkoły, potrzeba 6 miliardów dolarów.

 • Corocznie wydaje na cele wojskowe 800 miliardów dolarów (z czego USA wydają 36%, a państwa NATO 63%), na narkotyki 400 miliardów, na reklamę komercjalną bilion dolarów.

 • Trzech najbogatszych ludzi w USA zarabia tyle, co 115 milionów Amerykanów.

 • Płace szefów zarządów dużych firm (CEO) wzrosły realnie od 1980 roku o 500%, podczas gdy płace pracownicze w sektorze najgorzej zarabiających spadły o 5%.(*)

 • Około 20 procent ludności świata żyje dzisiaj w krajach uprzemysłowionych; ta jedna piąta ludności, zużywająca około 70 proc. zasobów światowych, wyemitowała do dzisiaj łącznie mniej więcej tyle samo dwutlenku węgla, który jest głównym sprawcą zmian klimatycznych. Skutki tych zmian dotkną prawdopodobnie najboleśniej kraje najbiedniejsze. Ale nade wszystko odczują je przyszłe pokolenia we wszystkich krajach. (2)

Do przemyślenia

 1.  By ktoś mógł zyskać, ktoś inny musi stracić choć nie zawsze bezpośrednio i nie zawsze jest to od razu dostrzegalne.

 2. Wszyscy nie mogą być bogaci (równo). Patrz pkt.1 

 3. Ludzie którzy swe życie podporządkowują instynktowi posiadania zawsze będą we władzy systemów tworzonych przez posiadających, ale zapominają że: patrz pkt.2.

 4. W systemach opartych na pieniądzu władza zawsze jest w rękach posiadających, nawet wtedy gdy tego nie widać bezpośrednio (a nawet tym bardziej) i to oni w pierwszej kolejności powinni dbać o zrównoważony rozwój społeczeństwa. Jeśli tego nie czynią, to kopią własny grób.

 5. W każdym systemie ludzie są od siebie współzależni niezależnie od stanu posiadania, dlatego powinni ze sobą współpracować i wzajemnie pomagać.

 6. W interesie wszystkich ludzi leży równowaga ekonomiczna dlatego w nowoczesnym społeczeństwie nie będzie miejsca dla egoistycznego kapitalizmu. 

 7. W społecznym interesie nie leży też równość i rozdawnictwo bowiem eliminuje to rozwój i postęp w każdej dziedzinie.

 8. Każdy musi mieć możliwość, świadomość i chęć do własnego rozwoju, do zadbania o własne interesy.

 9. Każdy powinien mieć świadomość powiązań z innymi ludźmi i ekosferą planety.

 10. Wszyscy ludzie mieszkają na planecie zwanej Ziemią, nie mamy innej, a zabijamy ją nadmiernym i ślepym konsumpcjonizmem.

 11. Nic nie zwalnia od myślenia (własnego)

 12. Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, zatruta zostanie ostatnia rzeka i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy
  Indianin z plemienia Cree (XIX wiek) 

Losy człowieka i całej przyrody zależą od globalnej gospodarki, od globalnych   interesów wielkiego kapitału wysługującego się polityką jako narzędziem kształtowania rzeczywistości. 

Pozornie.

Tak naprawdę cała gospodarka i nawet największe korporacje nie istnieją w oderwaniu od zwykłego człowieka - są od nas zależne. Warto mieć tego świadomość - tego, że sumie to my, jednostki kształtujemy świat i możemy to robić mądrze pod warunkiem, że nie będziemy nieświadomą masą, którą można ugniatać w dowolny sposób. 

Warto mieć świadomość tego, co się dzieje by nasz własny los nie wymknął nam się z rąk, by nasze decyzje były godne człowieka XXI w. i nie szkodziły innym ludziom czy też środowisku w którym żyjemy. 

 

 

Ciekawe informacje na powyższe tematy w internecie

 

Strony oficjalne

 

 Tego nie ma w oficjalnych mediach

 Media niezależne

 Ekologia

 

 

 1) I. Ramonet, "Stratégies de la faim", Le Monde Diplomatique nr 536, 1998, s. 1.

 2) dr Volker Hauff - Przewodniczący Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju, 
niezależnego gremium doradczego Rządu Federalnego Niemiec.Johannesburg sierpień 2002

 


  

Buddyzm