Amitaba - Buddyzm : Dharma : Nirwana 

Homeebook Mantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieMantraŚwięta buddyjskiePolecane książki FAQŚlubowania Amitaby

 

 

Buddyzm w Katowicach

 

Pomóż przy tworzeniu Nowego Ośrodka Medytacyjnego Buddyzmu Diamentowej Drogi w Katowicach! 

Przeczytaj o nowym ośrodku

 

 

Linki i adresy ośrodków buddyjskich w Katowicach

 

 

Wydarzenia buddyjskie w Katowicach

 

Październik 2012

 

VI Festiwal Kultury Buddyjskiej w Katowicach - Przestrzeń Umysłu 

VI Festiwal Kultury Buddyjskiej w Katowicach "Przestrzeń Umysłu" 

17-24 Października 2012

Plakat  Strona Festiwalu

02 listopada 2011

V Festiwal Kultury Buddyjskiej w Katowicach "Przestrzeń Umysłu" 
7-13 listopada 2011 r.

Część Śląskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej - Bytom - Katowice - Gliwice

Strona www festiwalu: www.przestrzenumyslu.pl/festiwal-katowice.html

 

KRÓTKO O FESTIWALU


W czasie kolejnych odsłon Festiwalu w trzech śląskich miastach, będziemy przedstawiać historię "podróży" nauk i kultury buddyjskiej ze Wschodu na Zachód. W Bytomiu dowiemy się jak narodziła się kultura buddyjska i buddyzm, w Katowicach, jak ta wiedza trafiła z Tybetu do świata zachodniego, a w Gliwicach, jak rozprzestrzeniła się i rozwija do dziś w krajach Zachodu, w tym w Polsce. 
W ciągu ponad dwóch tygodni trwania ŚFKB wszyscy zainteresowani bliższym spotkaniem z buddyjskimi naukami, sztuką i praktyką, będą mogli wziąć udział w kilkunastu wykładach wyjaśniających buddyjski pogląd i metody pracy z umysłem, obejrzeć cztery duże wystawy i projekcje filmów o tematyce buddyjskiej.


W programie katowickiej części Festiwalu znalazły się m.in.:

 • projekcje filmów: "W poszukiwaniu starego Tybetu" T. Schmidta, "Bhutan’s Secret" J. Garano i "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" K. Ki-Duka. (szczegóły poniżej)

 • wykłady nauczycieli buddyjskich wprowadzające w podstawy buddyzmu (szczegóły poniżej)

 • treningi medytacji buddyjskiej

 • wystawy: "Przestrzeń Umysłu" na ul. Mariackiej (7/11) oraz wystawa tradycyjnej sztuki tybetańskiej w katowickim ośrodku buddyjskim (czynna 13-20/11)


LOKALIZACJE

 • Centrum Sztuki Filmowej, ul. Sokolska 66 (CSF)

 • Buddyjski Ośrodek Medytacyjny, ul. Kredytowa 8 (BOM)

 • Ul. Mariacka w centrum Katowic (Mariacka)


BILETY
Centrum Sztuki Filmowej
Tel: 32 351 12 20  w. 130
Email: kasa@csf.katowice.pl


PROGRAM FESTIWALU W KATOWICACH


7 Listopada, Poniedziałek

 • 17.30 - Wystawa "Przestrzeń Umysłu" na ul. Mariackiej - otwarcie

 • 19:00 - CSF - Wykład "Pogląd w buddyzmie Diamentowej Drogi", Marek Witek


8 Listopada, Wtorek

 • 19:00 - CSF - Spotkanie z autorem książki "Pustka jest radością" - dr hab. Arturem Przybysławskim


9 Listopada, Środa

 • 19:00 - CSF - Wykład "Dzięki mądrości kobiet", Alexander Press


10 Listopada, Czwartek

 • 16:00 - CSF - Film "W poszukiwaniu starego tybetu"

 • 19:00 - CSF - Wykład "Jak buddyzm dotarł na Zachód", Alexander Press


11 Listopada, Piątek

 • 16:00 - CSF - Film "Bhutan's Secret"

 • 19:00 - CSF - Wykład "Metody pracy z umysłem" i trening medytacji, Marcin Barański


12 Listopada, Sobota

 • 16:00 - CSF - Film "Wiosna lato jesień zima wiosna"

 • 19:00 - CSF - Wykład "Cel praktyki buddyjskiej", Marcin Barański


13 Listopada, Niedziela

 • 14:00 / 16:00 / 18:00 - BOM - Krótkie wprowadzenie dla nowych gości - Dzień Otwarty w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym w Katowicach

 • 19:00 - BOM - Wystawa tradycyjnej sztuki tybetańskiej - otwarcie (czynna do 20/11; wstęp wolny)


O WYKŁADACH


7 listopada, Poniedziałek g. 19.00 "Pogląd w buddyzmie Diamentowej Drogi", Marek Witek
"Wszystkie zjawiska to twój własny umysł" – wyjaśniał nauki Mahamudry Maitripa, wielki indyjski mistrz medytacji. Jak dziś możemy zastosować ten pogląd?


8 listopada, Wtorek g. 19.00 "Pustka jest radością", dr hab. Artur Przybysławski
W buddyzmie "pustka" to nie jest "nicość", a raczej potencjał i możliwości. Autor książki, dr Artur Przybysławski z przejrzystością i humorem przybliży obszar zagadnień penetrowany przez filozofów buddyjskich.


9 listopada, Środa g. 19.00 "Dzięki mądrości kobiet", Alexander Press
W tradycji buddyjskiej współczucie utożsamiamy z męskim działaniem, a mądrość z kobiecą intuicją. Dlatego to właśnie kobiety uważane są za obdarzone dostępem do głębokiego intuicyjnego wglądu.


10 listopada, Czwartek g. 19.00 "Jak buddyzm dotarł na Zachód", Alexander Press
W 1969 r. Ole Nydahl wraz z żoną Hannah spotkali tybetańskich lamów, w tym wielkiego jogina XVI Karmapę. Od tego czasu na jego życzenie, nieustannie podróżują i rozprzestrzeniają buddyzm w sposób zrozumiały dla ludzi Zachodu. Opowieść o tym, jak jedno spotkanie doprowadziło do eksplozji zainteresowania buddyzmem w naszym kręgu cywilizacyjnym.


11 listopada, Piątek g. 19.00 "Metody pracy z umysłem" i trening medytacji, Marcin Barański
Buddyzm jest praktyczny, a jego filarem jest praktyka medytacji. Jak medytować? Po co medytować? Do czego potrzebny jest nauczyciel? W wykład wpleciona będzie medytacja z różnych poziomów buddyzmu – od Theravady po Diamentową Drogę.


12 listopada, Sobota g. 19.00 "Cel praktyki buddyjskiej", Marcin Barański
Dlaczego zajmujemy się buddyzmem? Czym jest Oświecenie i jaka jest do niego droga?


O FIMLACH


10 listopada, g. 16.00 “Wposzkiwaniu Starego Tybetu – reż. Thomas Schmidt, 76 min.
Aby odnaleźć współcześnie żyjących jogicznych mistrzów medytacji, grupa filmowców dociera do miejsc, w których przed setkami i tysiącami lat bohaterowie buddyjscy osiągali oświecenie. Spotykają ludzi, których zrozumienie rzeczywistości podważa nasze zachodnie poglądy. Po filmie o g. 19:00 komentarz nauczyciela buddyjskiego.


11 listopada, g. 16.00 “Bhutan's Secret – Kraj Piorunowego Smoka” – reż. Jon Garano, 52 min.
Bhutan jest ostatnim bastionem świata broniącym się przed globalizacją. Równocześnie, od kilku lat reformy prowadzące do nowoczesności zmieniają kompletnie kraj i jego strukturę. Tradycje narodowe, ważne dla starego pokolenia, mającego zaufanie do Króla i panującej religii buddyjskiej postawione jest w sytuacji, kiedy ich dzieci zafascynowane Zachodem i komercją, chcą czuć się już obywatelami świata, a nie mieszkańcami zamkniętego kraju w Himalajach.


12 listopada, g. 16.00 “Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna” – reż. Kim Ki-Duk, 103 min.
Arcydzieło światowego kina, film “Wiosna, lato…” to podzielona na 5 części symbolizującyh życie człowieka opowieść o życiu człowieka w całej jego intensywności. Dwaj buddyjscy mnisi prowadzą ciche życie na odludziu, w małej świątyni. Młodszy dopiero poznaje prawdy pwiązane z wielowiekową kulturą. Starzec to duchowy nauczyciel swego towarzysza. Pełen młodzieńczych namiętności uczeń nie zawsze będzie się zgadzał z surowymi zasadami swego mistrza.


O WYSTAWACH


7-14 listopada – Przestrzeń Umysłu
Katowice, ul. Mariacka. Wstęp wolny

Zdjęcia i cytaty z nauk wielkich buddyjskich nauczycieli, które do dziś stanowią uniwersalne źródło inspiracji dla wielu ludzi na całym świecie. Otwarcie wystawy 7/11 o godz. 17:30.


13-20 listopada – Wystawa tradycyjnej sztuki Tybetu.
BOM Katowice, ul. Kredytowa 8, codziennie od g. 18:00. Wstęp wolny

Posążki i malowidła buddyjskie są formami pełnym znaczenia. Reprezentują różne aspekty umysłu i jego oświeconych właściwości. Przedmioty te nie są obiektami kultu, a raczej pomocami w skutecznej medytacji. Ponadto są rzadko spotykanymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej i malarskiej.

 

 

11.03.2010

 

IV Festiwal Kultury Buddyjskiej w Katowicach

 

Jedenastodniowa impreza jest największym tego typu cyklicznym wydarzeniem w Polsce. Osią programu IV Festiwalu Kultury Buddyjskiej, który potrwa od 11 do 21 marca, będą projekcje filmów o tematyce buddyjskiej, prezentowane w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach (www.csf.katowice.pl), oraz wykłady podróżujących nauczycieli. - W tym roku obok polskich, zaprosiliśmy także specjalnych gości z Węgier, Danii i Słowacji. Dzięki nim słuchacze będą mogli poznać buddyjski pogląd m.in. na emocje i pracę z nimi, miłość, czy współczesną fizykę – mówi Krzysztof Ocap, rzecznik Festiwalu.

Na festiwalowych gości czekają też trzy wystawy. W patio biurowca Altus (ul. Uniwersytecka 13) prezentowane będą dwie z nich: „Przestrzeń Umysłu“ – wielkoformatowa prezentacja poświęcona tematowi buddyzmu we współczesnym świecie, oraz wystawa fotografii Hanny Łubek. Niezwyklą relację z podróży po Nepalu i Indiach atrtystka zatytułowała „Tam gdzie powietrze wibruje mantrą“. Z kolei w Centrum Sztuki Filmowej (ul Sokolska 66) będzie można zobaczyć tradycyjną sztukę Tybetu : posążki i thanki - malowidła buddyjskie przedstawiające formy medytacyjne, również dziś wykorzystywane w praktyce buddyjskiej.

Imprezami towarzyszącymi Festiwalowi będą: dni otwarte Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego Diamnetowej Drogi Linii Karma Kagyu w Katowicach (ul. Kredytowa 8), poranek bajek buddyjskich dla dzieci, a także warsztat medycyny tybetanskiej, poprowadzony przez Anastazję Holecko.

W sobotę 13 marca w klubie Cogitatur (ul. Gliwicka 9a) imprezę taneczną „Bodhi Party“ rozkręcą Robert Szilagyi i Andor Gal, czyli węgierski DJ-duet „Dynamic Ego Killaz“ (breakbeat dubstep mix, www.dynamicegokillaz.com). Dodajmy, że Robert Szilagyi jest także jednym z nauczycieli buddyjskich, którzy będą gośćmi festiwalu.

- Zainteresowanie Festiwalem rośnie z każdą jego kolejną edycją. W 2009 roku frekwencja przekroczyła 1500 osób, jesteśmy przekonani, że w tym roku będzie jeszcze większa – mówi Krzysztof Ocap.

Organizatorami Festiwalu są Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Polsce, oraz Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.
Program 4. Festiwalu Kultury Buddyjskiej 2010


Centrum Sztuki Filmowej, Katowice 11-21 marca 2010

11 marca, czwartek

18:00 Film: Buddyzm we współczesnym świecie, 46“

20:00 Otwarcie Festiwalu Kultury Buddyjskiej
Wykład: „Narodziny buddyzmu na Zachodzie“, Tommy Bogs (Dania)

12 marca, piątek

18:00 Film: Transparent Lama from Bhutan, 63“

19:15 Pokaz slajdów z podróży do Nepalu i Indii i spotkanie z autorką zdjęć Hanną Łubek

20:00 Wykład: „Dosiadając tygrysa – praca z emocjami“, Tommy Bogs (Dania)

13 marca, sobota
16:00 Film: Zaginione Dzieci Buddy, 97“
18:00 Wykład: „Budda i miłość“, Robert Szilagyi (Węgry)

21:00 Impreza w klubie Cogitatur 2, Dynamic Ego Killaz, Węgry

14 marca, niedziela

16:00 Film: „Tajemna podróż do wschodniego Tybetu Lamy Ole Nydahla, 70“

18:00 Warsztat: „Metody pracy z umysłem“, Robert Szilagyi (Węgry)

15 marca, poniedziałek

19:00 Dzień otwarty w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym w Katowicach1

16 marca, wtorek

19:00 Dzień otwarty w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym w Katowicach1

17 marca, środa

18:00 Film: Podróż przez Bhutan, krainę Guru Rinpocze, Niemcy 2004

18 marca, czwartek

18:00 Film: Tybet – powrót do korzeni buddyzmu, M. Przyjemska i Thomas Schmidt, Niemcy 2008

20:00 Wykład: „Buddyzm tybetański na Wschodzie i na Zachodzie“, Maria Przyjemska (Polska)

19 marca, piątek

18:30 Wykład w GCK3: „Rola nauczyciela w buddyzmie“, Juraj Turek (Słowacja)

20 marca, sobota

16:00-18:00 Warsztat medycyny tybetańskiej, Anastazja Holecko (Polska)

18:00 Film: Dom Smoka, 82“

20:00 Wykład: „Miłość i partnerstwo w buddyzmie“, Paulina Czaja (Polska)

21 marca, niedziela

18:00 Wykład: „Klejnot Nauk Buddy“, Adam Jankiewicz (Polska)

ok. 22:00 Zakończenie festiwaluWszystkie prezentacje mają miejsce w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, ul. Sokolska 66, z wyjątkiem wydarzeń oznaczonych inaczej.

1 – Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Katowcach mieści się w nowej siedzibie przy ul. Kredytowej 8 w Katowicach-Ligocie. Wskazówki i kontakt na stronie internetowej: www.katowice.buddyzm.pl

2 –Zaproszenia będą do odebrania w czasie trwania Festiwalu. Możliwa dodatkowa opłata za wstęp, ok. 10zł.

3 – Wykład 19 marca ma miejsce w Górnośląskm Centrum Kultury w Katowicach, Pl. Sejmu Śląskiego 2.

Festiwalowi towarzyszą wystawy:

1. „Gdzie powietrze wibruje mantrą“ – wystawa fotograficzna z podróży do Bhutanu – ostatniego buddyjskiego królestwa na świecie.
Miejsce: Patio biurowca Altus, Katowice, ul. Uniwersytecka 13
Termin: 2 marca – 17 marca 2010

2. „Przestrzeń Umysłu“ – wielkoformatowa wystawa przedstawiająca współczesny buddyzm.
Miejsce: Patio biurowca Altus, Katowice, ul. Uniwersytecka 13.
Termin: 2 marca – 17 marca 2010

3. Wystawa tradycyjnej sztuki Tybetu. Posążki i tradycyjne malowidła buddyjskie przedstawiające formy medytacyjne, również dziś wykorzystywane w praktyce buddyjskiej.
Miejsce: CSF Katowice, ul. Sokolska 66.
11-21 marca 2010

Wystawa fotografii Hanny Łubek „Tam gdzie powietrze wibruje mantrą“

Dzięki niezwykłej fotograficznej relacji z podróży po Indiach i Nepalu możemy przenieść się w magiczne miejsca, w których każdy detal, wzór i forma mają znaczenie. Fotografie zachwycają nie tylko ogromnym wyczuciem chwili, z jakim uchwycone zostały momenty z życia Nepalczyków, ale także sposobem, w jaki oddają atmosferę panującą w miejscach przesiąkniętych kulturą i filozofią buddyzmu tybetańskiego.

Hanna Łubek, która współpracuje na stałe z magazynem „Diamentowa Droga“, oraz organizuje i fotoedytuje miedzynarodowe buddyjskie archiwum fotograficzne przyznaje, że filozofia buddyjska stała się integralną częścią jej życia, a w Katmandu czuje się jak w domu. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak doskonale uchwyciła klimat tego niezwykłego miejsca.

Wielkoformatowa prezentacja „Przestrzeń umysłu“

To efekt inspiracji, jaka pojawiła się w naszym zachodnim kręgu kulturowym dzięki otwarciu się na obcą - do niedawna znaną jedynie z reportaży podróżniczych - filozofię, kulturę oraz praktyki buddyzmu tybetańskiego.

Spójna buddyjska wizja świata wewnętrznego i zewnętrznego, dzięki emigrującym i podróżującym nauczycielom, zaczęła rozwijać się we wszystkich demokratycznych i wolnych częściach świata zachodu dopiero kilkadziesiąt lat temu, w dużej mierze na skutek niszczenia tybetańskiego dorobku kulturowego w jego kolebce.

Prezentowana wystawa jest próbą uchwycenia atmosfery nowego, zachodniego charakteru buddyzmu, a także zainspirowania jego ponadczasową głębią, która jest aktualna niezależnie od warunków czasu i przestrzeni, w których się przejawia.
Wystawa sztuki tybetańskiej
Wystawa przedstawia kulturowe i duchowe dziedzictwo wschodniego buddyzmu. Udało się zgromadzić kolekcję sztuki z okręgu Himalajów. Kultura tybetańska niesie ze sobą uniwersalne wartości humanistyczne, które są jednymi z najważniejszych – obok duchowych i kulturowych – skarbów ludzkości.

 

 

24 listopad 2009


26.10.2009 - Seminarium "Buddyzm w Japonii"

Śląskie Towarzystwo Buddyjskie zaprasza na seminarium pt.  Buddyzm w Japonii - powstanie i rozwój doktryn i szkół które odbędzie się 26 października (poniedziałek) o godz. 18:30.
Seminarium odbędzie się w Zendo Pierwszego Kroku zlokalizowanym w centrum Katowic. 

Osoby chcące uczestniczyć w seminarium po raz pierwszy prosimy o zebranie się w godzinie rozpoczęcia seminarium naprzeciw pizzerii przy ul. 3-go Maja 38. Seminarium poprowadzi Jacek Jaworski

Więcej informacji o seminarium na stronie stb

 

04 październik 2009

 

Festiwal filmowy Buddyzm w kulturze Zachodu. Inspiracje. 


6 -11 października 2009 Katowice - Kinoteatr RIALTO ul. Św. Jana 24 40-012 - Katowice. Na Festiwal zaprasza Śląskie Towarzystwo Buddyjskie

Program Festiwalu Buddyjskiego

 

 

10 kwiecień 2009

 

Festiwal Kultury Buddyjskiej w Katowicach

 

Festiwal Kultury Buddyjskiej po raz trzeci w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach
16 kwietnia rozpoczyna się impreza, której zeszłoroczna, druga edycja okazała się prawdziwym
sukcesem. Przyciągnęła ponad tysiąc miłośników filmu spragnionych „duchowego kina”.
Tegoroczny Festiwal Kultury Buddyjskiej potrwa aż 11 dni (16-26 kwietnia).

[Filmy] [Wykłady] [Warsztaty] [Wystawa]

 

Strona festiwalu buddyjskiego w Katowicach

Materiały prasowe festiwalu (PDF)

 

25 luty 2009

 

Media

 

Warsztat Zen - Katowice (YouTube)

Buddyzm w Katowicach (YouTube)

TV Silesia - wycinek programu "Okno na południe" (20/08/2008) Gośćmi byli przedstawiciele Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi -- Marek Witek i Krzysztof Ocap.
Festiwal Kutury Buddyjskiej w Katowicach 2008 - Cz. 1 (YouTube)

To jest materiał, przygotowany przez TVP Katowice, o Festiwalu Kultury Buddyjskiej w Katowicach (14-19 marca 2008). Organizatorami byli Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi w Katowicach oraz Centrum Sztuki Filmowej.

 

 


Buddyzm Dharma Nirwana

 

 

 

 

Linki sponsorowane: Biuro rachunkowe - księgowość dla firm