Buddyzm - Dział z polecanymi książkami

Homeebook Mantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieMantraŚwięta buddyjskiePolecane książki FAQŚlubowania Amitaby

 

 

 

 

Książki cz. II

W poniższym spisie znalazły się książki polecane dla początkujących i osób zainteresowanych buddyzmem. Są to głównie pozycje uznanych autorów, autorytetów które przekazują nauki Buddy w sposób rzetelny, takimi, jakie są. 

Na pierwszym miejscu znalazły się książki Dalajlamy które prezentują uniwersalne nauki Buddy ponad podziałami w sposób wiarygodny, łatwy do zrozumienia i zastosowania dla czytelnika z zachodniego świata.

 

 

J.Ś. Dalajlama XIV, Moc współczucia. Zbiór wykładów J. Ś. Dalajlamy XIV  

Wydawnictwo: Rebis 1996
Tłumaczenie: Joanna Grabiak, Mikołaj Żarnawski
ISBN 8373011099
Ilość stron: 127
Kategoria: Wadżrajana

Dalajlama jest niekwestionowanym przywódcą duchowym i politycznym Tybetańczyków. Uważa się go za największy autorytet buddyjski, gdyż jest on manifestacją Czenreziga, czyli Bodhisattwy współczucia. Dzięki książce czytelnik zrozumie czym jest współczucie i jaką ma moc kształtowania zarówno naszego życia, jak i życia innych.

Książka "Sens życia z buddyjskiej perspektywy" Dalajlama

Tenzin Gjatso, XIV Dalajlama, Sens życia z buddyjskiej perspektywy Kraków

Wydawnictwo: "A", 2002
ISBN 8391480747
Ilość stron: 150
Kategoria: Podstawy

Książka zawiera cykl wykładów wygłoszonych przez Dalajlamę w Wielkiej Brytanii dotyczących najbardziej fundamentalnych kwestii – Cierpienia, braku zadowolenia z życia, braku szczęścia i możliwości pozytywnej zmiany kierunku swego życia. 

J. Ś. Dalajlama XIV, Etyka na nowe tysiąclecie Warszawa

Wydawnictwo: Politeja, 2000
Tłumaczenie: Adam Kozieł
ISBN 8372275904
Ilość stron: 130
Kategoria: Buddyzm w codziennym życiu

Dalajlama w bardzo obrazowy i przystępny sposób tłumaczy czym jest etyka, jakie korzyści odniesiemy z etycznego postępowania jako jednostki i społeczeństwa. Teksty Dalajlamy, choć powołują się na przykłady z kultury buddyjskiej nie przedstawiają etyki jako buddyjskiego wynalazku, Dalajlama podaje raczej uniwersalny, możliwy do przyjęcia przez wszystkich wzór postępowania który na pewno poprawi naszą jakość życia.

Tenzin Gjatso XIV Dalajlama, Dobroć, mądrość i wgląd 

Wydawnictwo „A”
Ilość stron: 254
Kategoria: Podstawy

Zbiór tekstów i wykładów wygłoszonych przez Jego Świątobliwość XIV dalajlamę podczas jego wizyt, składanych na przełomie lat siedemdziesiątych I osiemdziesiątych XX w., w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Otwieranie oka mądrości - Dalajlama

J. Ś. Dalajlama XIV Otwieranie oka mądrości

Wydawnictwo EJB 1998

ilość stron: 106

ISBN: 8390664135

Kategoria: Podstawy

Krótkie, kompetentne wprowadzenie do buddyzmu (podstawy Dharmy Buddy) autorstwa samego Dalaj Lamy. Otwieranie Oka Mądrości, Dharma, odrodzenie, dwa poziomy prawdy, trójdzielny trening, ciała Buddy, właściwości Buddy.

Dalajlama - Droga do wolności

Dalajlama, Droga do wolności : rdzeń nauk buddyzmu tybetańskiego 

Wydawnictwo:  Rebis 1998
Tłumaczenie: Sebastian Musielak
ISBN 8371204698
Ilość stron: 174
Kategoria: Podstawy

Droga do wolności Dalajlamy, otwierająca jego autorską serię "Ścieżka ku oświeceniu", to subtelny i nacechowany wymowną głębią wykład nauk i pouczeń Buddy. Przebywający na uchodźstwie duchowy i polityczny przywódca Tybetu z niezrównaną prostotą i wdziękiem odkrywa istotę buddyzmu tybetańskiego...

Przebudzanie umysłu - Książka Dalajlamy

J.Ś. Dalajlama XIV, Przebudzenie umysłu, rozświetlanie serca 

Wydawnictwo: Rebis 1998
Tłumaczenie: Joanna Grabiak
ISBN 837120468X
Ilość stron: 224
Kategoria: Wadżrajana

"Budda przekazywał nauki różnego rodzaju, zależnie od skłonności i możliwości tych, którzy przychodzili go słuchać. Wszystkie jego wskazania opierają się jednak na metodach, dzięki którym można oczyścić umysł i osiągnąć w pełni przebudzony stan oświecenia. Pomiędzy różnymi zbiorami wskazówek znajduje się opis metody zwanej trenowaniem umysłu lub przekształcaniem myśli. Technika ta zawiera esencję nauk Buddy - doskonalenie przebudzonego stanu umysłu. Sam ją praktykuję i cieszę się niezmiernie, że mogę jej nauczać". Dalajlama

Radość życia i umierania w pokoju - Dalajlama

Dalajlama, Radość życia i umierania w pokoju : rdzeń nauk buddyzmu tybetańskiego 

Wydawnictwo:  Rebis 1998
Tłumaczenie: Piotr Jankowski
ISBN 8371206747
Ilość stron: 206
Kategoria: Wadżrajana

Radość życia i umierania w pokoju to kolejny tom autorskiej serii Dalajlamy "Ścieżka ku oświeceniu". Książka, jak stwierdza sam autor, nie zawiera zbyt wielu nowych informacji, ale jej celem jest pomoc w przekształcaniu umysłu. W tradycji buddyjskiej wiara i oddanie są niezbędne, lecz powinny się łączyć z inteligencją i mądrością, które umożliwiają osiągnięcie nirwany i oświecenia. Radość życia i umierania w pokoju może pomóc w rozpoznaniu przyczyn cierpienia i warunków szczęścia, a także w zbliżeniu się do idealnego stanu buddy.

 | Strona 1 | Strona 2  | Strona 3

 

 


Amitaba - Buddyzm, Dharma, Nirwana