Buddyzm - Dział z polecanymi książkami

Homeebook Mantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieMantraŚwięta buddyjskiePolecane książki FAQŚlubowania Amitaby

 

 

 

 

Książki cz. III

W poniższym spisie znalazły się książki polecane dla początkujących i osób zainteresowanych buddyzmem. Są to głównie pozycje uznanych autorów, autorytetów które przekazują nauki Buddy w sposób rzetelny, takimi, jakie są. 

 

 

Zrozumieć nasz umysł

Thich Nhat Hanh Zrozumieć nasz umysł

Wydawca: Jacek Santorski 2008 
Ilość stron: 344 
EAN: 9788375540727 
Kategoria: Zen

Żeby wiedzieć, czy ktoś jest szczęśliwy. wystarczy spojrzeć na nasiona zebrane w jego świadomości. Jeżeli są tam silne ziarna zgryzoty, gniewu, dyskryminacji i złudzeń, będzie on bardzo cierpiał i najprawdopodobniej będzie swoimi czynami podlewał podobne niezdrowe ziarna w innych ludziach. Jeżeli jego ziarna zrozumienia, współczucia, przebaczenia i radości sij silne - nie tylko on sam jest zdolny do prawdziwego szczęścia, ale będzie też podlewał ziarna szczęścia w innych. Nasza codzienna praktyka to rozpoznawanie i podlewanie zdrowych nasion - i w nas, i w innych. Od tego zależy nasze szczęście.

Cud uważności

Thich Nhat Hanh, Cud uważności  

Wydawca: Jacek Santorski & Co  2007
ISBN: 9788360207260
Ilość stron: 120
Kategoria: Zen

"Uważność jest cudem - jak mówi tradycja buddyjska - dzięki któremu poznajemy siebie samych. Potrzebujemy spokoju serca i samokontroli, jeśli chcemy, aby nasze wysiłki przynosiły dobre rezultaty. Jeśli bowiem tracimy samokontrolę, pozwalamy niecierpliwości i złości zakłócić naszą pracę, to odbieramy jej tym samym jakąkolwiek wartość. Każdą czynność powinniśmy wykonywać uważnie. Aby zapanować nad naszym umysłem i uspokoić myśli, musimy uważnie przyglądać się naszym uczuciom i wrażeniom zmysłowym oraz jednoczyć się z nimi. Nauczmy się patrzeć na wszystkie istoty oczami pełnymi współczucia. Główny przekaz tej książki przekłada się na naszą postawę wobec innych ludzi, a zwłaszcza najbliższe otoczenie. Kwintesencją rozważań autora jest wskazówka: "Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas - to teraz. Chwila terażniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy.

Thich Nhat Hanh, Gniew: mądrość dla ostudzenia płomieni  

Wydawnictwo: Zysk i S-Ka 2004
Tłumaczenie: Justyna Grzegorczyk
ISBN 8372986355
Ilość stron: 168
Kategoria: Zen

Dwa i pół tysiąca lat temu pod drzewem bananowca w Indiach Budda doznał oświecenia, że źródłem wszelkiego nieszczęścia są trzy stany umysłu: złe poznanie, obsesyjna żądza i gniew. Wszystkie są trudne, ale w jednej chwili gniewu można zniszczyć życie i zniszczyć cały rozwój duchowy. Dwadzieścia pięć wieków po tej intuicji Buddy nauki medyczne mówią nam, że Budda miał rację: gniew może także zniszczyć nasze zdrowie. Jest to jedna z najpotężniejszych emocji i jedna z tych, z którymi najtrudniej sobie poradzić.
Na szczęście można ją pokonać. Thich Nhat Hanh z charakterystyczną dla siebie prostotą daje narzędzia i rady, dzięki którym można zmienić swoje związki i przywrócić te cząstki siebie, które zostały utracone przez gniew. Dotyczy to każdej dziedziny życia: pracy, rodziny, miłości i świata. Jak mówi dalajlama: Thich Nhat Hanh "pokazuje nam związek między pokojem osobistym, wewnętrznym a pokojem na ziemi".

Rozmowy z Dalajlamą. O życiu, szczęściu i przemijaniu
Autor: Mehrotra Rajiv
Wydawca: Wydawnictwo Helion
Ilość stron: 240
Rok wydania: 2010

Rajiv Mehrotra rozmawia z jego Świątobliwością XIV Dalajlamą.
Prawdziwy wróg znajduje się wewnątrz nas, nie na zewnątrz. Dzięki treningowi i wysiłkowi jesteśmy w stanie przejąć kontrolę nad naszym umysłem i zdyscyplinować go, a wówczas osiągniemy prawdziwy spokój.

Wszyscy pragniemy szczęścia - szczęścia, które ma swoje źródło w naszym wnętrzu - jego koszty są zatem niewielkie, nieprawdaż? Mówię tu o szczęściu, którego nikt nie może zburzyć, ukraść ani odebrać nam w inny sposób. To właśnie tego rodzaju wewnętrzny spokój jest najcenniejszy - jego fundamentami są miłość i współczucie. Jeśli ktoś się ze mną zgadza, powinien zacząć wcielać moje słowa w życie.

Prawdziwi mistrzowie to ci, którzy mają odwagę żyć zwykłym ludzkim życiem, posiadają świadomość własnych słabości, ale nieustannie z nimi walczą. Poszukują wiedzy i dzielą się nią z innymi. Wykazując się jednocześnie pokorą i pewnością siebie, Dalajlama postępuje zgodnie z tymi zasadami.

 | Strona 1 | Strona 2  | Strona 3

 

 


Amitaba - Buddyzm, Dharma, Nirwana