Amitaba - Buddyzm : Dharma : Nirwana 

Strona głównaebook Wprowadzenie do buddyzmuTeksty buddyjskieMedytacjeMantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieListy dyskusyjneMantraKoany zenŚwięta buddyjskieBuddyzm KatowicePolecane książki FAQGaleriaBlogKontakt

 

 

Dlaczego mam robić pokłony ? To głupie

Powrót do FAQ 

 

Właśnie dlatego, że jest głupie. Dla kogo pokłony są głupie? Kto zadał takie pytanie ? Twoje niedojrzałe „ego”. To właśnie ono zachowuje się jak dziecko które marudzi; to mi się nie podoba, chcę cukierka, to jest obciach, tamtego nie będę... itd. Ciągle ocenia dzieli, lgnie i ucieka. Ego to sztuczny twór, taka narośl na umyśle z którą ów umysł nie potrafiąc zauważyć sam siebie, własnej pełni i doskonałości ciągle się identyfikuje. Tymczasem „ego” nie jest prawdziwe, powstało jako zlepek tego, co dotarło do ciebie z zewnętrznego świata poprzez zmysły i jako efekt interakcji ze światem twego ciała, mowy i umysłu. Nie było go wcześniej, nie będzie też później, to chwilowy stan, coś, co nie jest realne i trwałe.To zwykłe, standardowe oprogramowanie mózgu, nieznacznie tylko spersonalizowane. Myślisz, że jesteś oryginalny w swym lubię, nie lubię ? Na ziemi znajdziesz zapewne miliony ludzi, którzy nie lubią i lubią dokładnie to, co ty. 
Jesteś niewolnikiem własnego „ja” a pokłony są narzędziem, które ma cię od niego wyzwolić po to, byś mógł dojrzeć swą prawdziwą, niczym nie ograniczoną Naturę Buddy. Pokłon, to nie okazywanie szacunku, to walka z „ego”, to przejaw twej dorosłości.

  


 

 


Buddyzm