Amitaba - Buddyzm : Dharma : Nirwana 

Strona głównaebook Wprowadzenie do buddyzmuTeksty buddyjskieMedytacjeMantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieListy dyskusyjneMantraKoany zenŚwięta buddyjskieBuddyzm KatowicePolecane książki FAQGaleriaBlogKontakt

 

 

Buddyzm i Matrix. Proste objaśnienie reinkarnacji

Powrót do FAQ 

 

Często, gdy ktoś mnie pyta o reinkarnację i śmierć, to staram się odpowiedzieć w sposób prosty i zrozumiały dla człowieka wychowanego w zachodniej kulturze. Opowiadam na przykład historyjkę rodem z „Matrixa”: 


„Wyobraź sobie, że wszechświat jest wielkim komputerem, a wszystkie żywe istoty, to po prostu programy. Jeśli długo pracujesz z jakimś programem, a w dodatku nie jesteś zbyt wprawnym użytkownikiem, to po pewnym czasie program zaczyna pracować coraz wolniej, zacznie się zawieszać i w końcu jedynym rozwiązaniem będzie jego wyłączenie. Po takim resecie oczywiście wszystkie efekty pracy zostaną utracone, ale sam program można włączyć znowu i w dodatku z takimi samymi ustawieniami użytkownika, ale pracę trzeba zacząć od nowa. Jesteś takim właśnie programem, produkujesz sobie ciało i tożsamość, zbierasz wspomnienia. Zawsze popełniasz ten sam podstawowy błąd, uważasz, że to wszystko, to właśnie ty sam. Ten podstawowy błąd jest pierwotną przyczyną powstawania następnych błędów, które w ostateczności prowadzą do zawieszenia i resetu programu.” 

 

 


Buddyzm