Amitaba - Buddyzm : Dharma : Nirwana


Homeebook Mantry mp3LinkiSłownik buddyjskiOśrodki buddyjskieMantraŚwięta buddyjskiePolecane książki FAQKontakt

 

 

Z nauczycielem, czy samemu?

Powrót do FAQ 

Myślę, że dla większości buddystów kontakt z mistrzem jest czymś oczywistym, ale adepci na początku drogi często zadają sobie pytanie, czy mistrz jest konieczny, zwłaszcza, że nie jest o niego łatwo. Argument jest jeden Budda osiągnął oświecenie sam…

Buddyzm w odróżnieniu od innych religii nie jest oparty na wierze lecz na konkretnych naukach, które trzeba zastosować w celu otrzymania określonego efektu. Wierzyć każdy może sobie sam, w głębi swego serca i tak, jak potrafi, ale nauka musi być przekazana, a jej stosowanie kontrolowane przez osobę doświadczoną i tutaj mistrz, nauczyciel się przydaje.

Żeby nie gmatwać sprawy posłużę się porównaniem z Matriksem. Jeśli żyjemy w Matriksie, jeśli wszystko, co dociera do świadomości poprzez zmysły jest ułudą, to nawet jeśli przed naszymi oczami pojawią się przebłyski prawdy nie będziemy w stanie ich odróżnić od złudnych projekcji. Tutaj potrzebny jest przebudzony (lub dobrze wyszkolony) przewodnik, który będzie nam potrafił wskazać, co na naszej drodze jest prawdą. Potrzebny nam ktoś, kto widzi i kto będzie mógł nam podać odpowiednią pigułkę. Ktoś, kto zna odpowiednie metody i będzie wiedział które z nich zastosować w naszym przypadku. Oczywiście, możecie powiedzieć, że istnieją książki i teksty w internecie. Owszem istnieją, sam Budda pozostawił 84 tysiące nauk, a do tego trzeba doliczyć tysiące tekstów współczesnych nauczycieli i tysiące porad w necie pisane przez buddystów. Które, więc nauki zastosować w naszym przypadku i czy będziemy w stanie odróżnić postępy na ścieżce od złudzeń? Przy takim natłoku informacji i bez porad kompetentnego nauczyciela jedynym efektem może być tylko pomieszanie, ale…

Jeśli ktoś chce samotnie podążać Ścieżką Buddy, to może to robić, ale tak, jak polecił Oświecony – zaczynając od podstaw. Zaczynając od Czterech Szlachetnych Prawd i Ośmiorakiej Ścieżki - Kontrolując swe myśli, słowa i czyny, zbierając dobre wrażenia z moralnego życia, tworząc nowe, pozytywne jakości i ćwicząc się w skupieniu umysłu. Jadąc powolutku Małym Wozem być może kiedyś będzie w stanie zastosować prawidłowo wyższe nauki pozwalające na szybsze osiągnięcie Oświecenia. Jeśli, jednak zależy komuś bardzo na szybkim rozwoju, to mistrz okaże się jednak niezbędny.

Budda… Wóz Buddy był naprawdę Wielki, jego motywacja była ogromna, a poświęcenie całkowite. Kto z nas może to samo powiedzieć o sobie?

z nauczycielem czy samodzielnie.pdf 195 KB 

 


Buddyzm